Ανακοινώσεις - Νέα του Σχολείου Δράσεις - Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες Τάξεις - Τμήματα

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 19η του Μαρτίου 2024 επίσκεψη κλιμακίου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Τρικάλων στο Σχολείο μας προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί σε θέματα αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών.
Οι πυροσβέστες , αφού παρουσίασαν το θέμα, συζήτησαν με τους μαθητές για την απόκτηση καλών πρακτικών σε καταστάσεις κινδύνου και έλυσαν όλες τις απορίες τους. Ανέφεραν, επίσης τρόπους πρόληψης της πυρκαγιάς στο σπίτι ή στο δάσος. Παιδιά και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση.
Ακολούθησε επίδειξη της στολής των πυροσβεστών καθώς και του πυροσβεστικού οχήματος.
Το σχολείο μας – μαθητές, εκπαιδευτικοί και η Διεύθυνση, ευχαριστούν δημόσια την Πυροσβεστική Υπηρεσία  Τρικάλων για την ενημέρωση και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό της έργο.