Η αρπαγή της Ευρώπης    Φωτογραφίες

Η ιστορία του σχολείου
Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου
Νέες τεχνολογίες
Τμήμα κωφών και βαρηκόων μαθητών
Τμήμα ένταξης
Τμήμα ολοημέρου
Εκδηλώσεις
Η παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου
Η γιορτή των Χριστουγέννων
Μια βόλτα στα μαγαζιά
Θεατρική παράσταση
Αποκριάτικη εκδήλωση του συλλόγου γονέων
Η επανάσταση του 1821
Οι λαζαρίνες του σχολείου
Επίσκεψη στη δημοτική βιβλιόθηκη
Στο εργοστάσιο γάλακτος ΤΡΙΚΚΗ
Τρίκαλα Η πόλη μας
Σύνδεσμοι
Υλικό Α τάξης

Μια επίσκεψη στη βιβλιοθήκη.

Η πρώτη τάξη μαζί με το  δάσκαλό της πήγε μια επίσκεψη στη δημοτική βιβλιοθήκη.

Ξεκινήσαμε το πρωί με τα πόδια από το σχολείο και η πρώτη στάση ήταν στο τζαμί της πόλης. Εκεί βγάλαμε φωτογραφίες και συνεχίσαμε  να περπατάμε δίπλα στο ποτάμι.

Επιτέλους φτάσαμε! Εκεί μας περίμενε ένας ευγενικός κύριος που μας μίλησε για τα βιβλία και τη λειτουργία της βιβλιοθήκης.

Είδαμε αρκετά βιβλία και πήραμε κάρτα δανεισμού. Μας άρεσε πολύ το αρχείο με τις εφημερίδες.

Μετά φύγαμε και πήγαμε στο κέντρο της πόλης για να ξεκουραστούμε και να φάμε κάτι.

Στο τέλος είδαμε το μνημείο με τους αγωνιστές της αντίστασης, βγάλαμε και εκεί φωτογραφίες και χαρούμενοι γυρίσαμε στο σχολείο μας.

11o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ e-mail: mail@11dim-trikal.tri.sch.gr Επιμέλεια: Ζαμπραΐλας Αλέξανδρος Δάσκαλος